Manažerstvo alebo obžerstvo – čo platí na Slovensku

Autor: Rudolf Kürth | 8.4.2014 o 14:21 | (upravené 9.4.2014 o 8:23) Karma článku: 5,62 | Prečítané:  882x

Oslovujem aj tých, ktorí majú deti a dbajú na ich zdravý emočný vývoj. Teda zdravý emočný vývoj som počul od pani riaditeľky  Anky Gondošovej pri 45 výročí školy Jozefa Kresánka  v rádiu. Vystihla to vynikajúco – naozaj, ak sú deti emotívne zdravé, vedia sa koncentrovať na výkon, potom majú úctu k sebe aj ostatným. Povedala aj to, že je stále viacej kvantity a menej kvality, lebo príspevky pre školy sú od počtu žiakov. Popri tom veľmi skromne zaznelo posolstvo „ nízka podpora zo strany mesta“.

Vopred sa chcem ospravedliniť čitateľom môjho blogu, že používam všeobecné princípy  manažmentu a potom skĺznem na „ nejakú lokálnu problematiku  umeleckých škôl".  Nie  z populizmu, ale z praktických dôvodov - chcem riešiť  to, čo najviac ťaží rodičov aj učiteľov škôl.

Problémy v školstve sa  týkajú  všetkých základných umeleckých  škôl v Bratislave. Avšak zovšeobecňujem a tvrdím - všetko čo je nepriaznivé na Slovensku, či sú to nedostatočné priestory, nedostatok financií a odmeňovanie za prácu, vzniká pod tlakom krízy manažmentu, ktorú som nazval obžerstvom. A prípad ZUŠ je niečo ako case study  v tomto hodnotovom marazme

Učiteľom aj rodičom žiakov našich škôl chcem v príspevku trochu objasniť  na manažerskej koncepcii, ako sa rozdeľujú peniaze zo spoločnej  mestskej kasy,   aké preferencie, ale najmä koho preferencie sa v platbách uprednostňujú. Ako Dale Carnegie definoval  manažment ako umenie umení mal úctu k umeniu , že umenie vychádza z rozumu.... a teda asi, že pozitívne emócie sú predpokladom dobrých rozhodnutí. Ale k tomu sa možno vrátim v nejakom inom blogu.  Bratislavskí poslanci zrejme  snívajú o predstave Multi- Kulti meste a na vyše pre všetkých . Pritom nespájajú kultúru so zdravými emóciami obyvateľov, ktorá robí zaujímavú atmosféru ako napr. vo Viedni. Ale len hovoriia o kultúre ktorej v lepšom prípade nerozumejú. Lebo výsledky  inštitúcií  Multi Kulti koncepcií dosahujú podobu okultizmu. Rovnako ako  nemnohí poslanci momentálne pri moci v mestskom parlamente sa neriadia koncepciou manažerstva, ale  sú postihnutí obžerstvom. Že nie sú peniaze? Ale kdeže tých peňazí  je taká kopa ako manny nebeskej.

Teraz trochu k tej case study.  Pán primátor Ftáčnik je dosť dôležitý článok, ale sa mi nevyjadril  k téme verejnej súťaže o Facility manažmente  za 30 melónov  (EUR) ani ako občanovi a ani ako členovi rady školy a ani ako rodičovi, ktorému záleží na zdravom emočnom vývoji detí v Bratislave. Kedže mi nedal odpoveď kam smeruje 30 melónov použijem „vedeckú"  hypotézu - zahrám sa na  Poirota. I ked prepytujem - ja sa môžem mýliť, lebo sa vec ešte nestala a páchateľ vedome zakrýva svoje činy. Pánovi primátorovi som dal dosť času a už nemôžem čakať  na odpoveď a ani sa nemienim hrabať v jeho papieroch , súťažných podkladoch len bohužiaľ, po nereagovaní  teraz to má príchuť zločinu.

Tridsať melónov za účasť a víťazstvo v súťaži  je lákavých pre hocikoho. Po podpise kontraktu totiž má mesto povinnosť platiť a silná firma z oblasti FM manažment nie je náhoda. Len otázočka - budeme sa ohadzovať  šľahačkami  alebo handrami?  Alebo Facitlity manažment bude už na Slovensku tak ako vo všetkých rezortoch známe Facka lety  manažment? Že nebude?  Lebo víťaz súťaže po podpise zmluvy spracuje niečo ako supervizor analýzu a   presvedčí  Vás aj nás všetkých, že na ZUŠ-kách je prezamestnanosť.  Tak ako pri tzv.  reštrukturalizácii v zdravotníctve, lebo ľudia nepotrebujú lekárov, ale tabletky, alebo že školstvo nepotrebuje učiteľov ale PC učebne.

Multi - kulti a obžerstvo je reálna hrozba pre kvalitu emocionálneho vývoja detí aj  pre učiteľov ZUŠ že stratia prácu. Ale súčasne tak ako v predpovedi počasia budú hromy biť , ak sa nezmení atmosféra. Pre všetkých !!! To je výzva pre všetky školy ZUŠ aj všetkých rodičov .Na to máme Dobrých anjelov,  aby sme spozorneli a kontaktovali sa . A na Slovensku ich máme. Ako aj pán prezident  prehlásil - peniaze nie sú všetko. Tak pôjdeme za ním ako to myslí. Ale nie len za ním.

Ukazujme najlepších žiakov školy. Urobme si harmonogram vystúpení na celý rok. A prezentujme atmosféru, ktorá je láskavá a vľúdna. Priamo v meste - od pána primátora žiadajme priestor, kde uložíme stolík, stoličku, prestrieme čistý biely obrus a ukážeme  čo nám v Bratislave chýba. Ale povedzme jasne a na papieri za akých podmienok a že si stojíme za riadnym ocenením učiteľov a vytvorením podmienok v školách. Oslovíme medzinárodné kultúrne aj ľudsko- právne inštitúcie, že pri tom opojení zo spravodlivosti z postkomunizmu naše deti a rodiny strácajú identitu v Hollywoody marazme, tak ako sa voľakedy deti strácali v sovietskych pionierskych táboroch.  Pardon, ešte viac! Oveľa viac!

Vážený pán primátor - pýtame sa, čo so súťažou ? Nuž poraďte sa, ako tú špinu,  čo najskôr zmiesť pod stôl, aby ste eše viac neprišli o česť.  Stratili ste už dosť času. A nedokazujte mi,  že to všetko nie je pravda, tých argumentov je dosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?