Pravda začína lžou alebo, keď nás budú liečiť exekútori a pohrebné ústavy pochopíme!

Autor: Rudolf Kürth | 22.10.2014 o 0:00 | (upravené 22.10.2014 o 20:29) Karma článku: 5,68 | Prečítané:  302x

Dostala sa mi mailom výzva signatárov občianskych aktivít, osobnosti klinickej praxe a vedecko - výskumného a vzdelávacieho segmentu zdravotníctva, spoločenských a prírodných vied, profesijných a  stavovských  organizácií k prehodnoteniu Zámeru Vlády SR o spôsobe realizácie výstavby a prevádzkovania kampusu novej nemocnice na Patrónke v Bratislave.Výzva k účasti občanov je štvrtok 23.10. 2014 na Hodžovom námestí. Dospel som k záveru, že treba prísť. V príspevku uvádzam dôvody.

Signatári vo výzve podporujú výstavbu tohto medicínskeho kampusu, vzhľadom na akútnu potrebu zabezpečenia nového štandardu slovenských nemocníc. Ďalej sa hovorí „Umožnenie pripraveného postupného ovládnutia koncových univerzitných  a fakultných nemocníc zahraničným   kapitálom, domácimi finančnými skupinami a nimi nasadenými koncesionármi, ktorí získajú dlhodobou, nevypovedateľnou zmluvou garanciu štátu so zdravotnou poisťovňou   financovať ,,ich“  pridelené prevádzkovanie nemocníc, vyjadruje preukázateľné zlyhávanie štátu vo svojej funkcii efektívne riadiť verejné nemocnice. Musí skončiť nevýhodné podnikanie s verejným majetkom, poznačené klientelizmom, korupciou a ovládaním moci finančnými skupinami. 

Dá sa počítať, že verejnosť ktorej je výzva adresovaná  je už zrejme unavená aj dosť apatická voči výzvam. Nakoniec si povie - kto by nechcel mať NEMOCNICE a LEKÁROV   ako v  televiznych seriáloch ako Dr. House, Chicago Hope, E. R. ; Grey's Anatomy, Nemocnica na okraji mesta, Ordinácia v ružovej záhrade .

Ľudia seriály o doktoroch skutočne žerú. Lekári sú vždy charizmatický, tajuplný, múdri, inteligentní. Keď je v seriály aj osvedčený koktajl sexu a drsnosti úspech je zaručený. Realita o našich slovenských  lekároch je však zrejme iná.  Ale načo bedákať aby sme všetci  nevyzerali, že s nami lomcuje závisť, že niekto z „ vyvolených“ bude úspešný. A tak aby som nenudil, hľadal som drsný príbeh  niekde z dielne  MZ SR v kontexte s výrokom Dr. Housa   "Pravda začína lžou." 

Divné! Vraj projekt je v režime utajenia. Signatári výzvy sa sťažujú ale Ministerstvo zdravotníctva sa obhajuje. Načo by im bola odborná diskusia? A ešte verejná! Máme dobrého sponzora a ten poplatí lekárov aj budovu. A z vlastného! Tak aké verejné financovanie ? Na čo verejnosť? Veď to je   „plebs“ nemôže rozumieť čo sa deje s ich peniazmi zverenými do verejných a štátnych kás . Je to všetko stratové. Projekty PPP nemajú chybu je to konkrétny biznis, všetko sa zaplatí a z vlastného, veď PePPo „všetkému rozumie, lebo má božských poradcov“.

Hľadal a našiel som k tomu niečo zaujímavé. V dokumentácii k verejnej súťaži na  vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti novej nemocnice v Bratislave č. 212/2013 Z.z. pod zn. 17903 –MSS   v hodnote bezmála 1 mil. EUR. V podanej námietke jeden z uchádzačov namietal, že nie je jasný predmet zákazky nakoľko "štúdia uskutočniteľnosti bude vypracovaná spoločným úsilím finančno- ekonomických, právnych a technických konzultantov....  sú požiadavky na vysokú kvalitu poskytnutých služieb." V námietke uvádza uchádzač, že - "o prioritných architektonických, inžinierskych, územnoplánovacích službách v predmetnom opise zákazky niet ani zmienky. Vraj Invenčná tvorivosť pri riešení atypických problémov by týmto bola nahradená ekonomicko- byrokratickým a technokratickým prístupom. Čo je však podstatne horší prístup, z celého procesu tvorby je vylúčená aj akademická obec."

MZ SR ohľadom námietky uchádzača k invenčnej tvorivosti – ekonomicko-byrokratického a technického prístupu v odpovedi uchádzačovi uviedlo o.i., že nerozumie a nepovažuje to za žiadosť o vysvetlenie a z týchto dôvodov sa  tým ďalej nezaoberá.

"Všetky tie rozumné dôvody sú nanič“ hovorieva Dr. House. Tak sa nejaký projekt okopíruje a nebude treba projektantov. Lekári? Budú nespokojní s platmi (môj odhad desatina  z výkonu platu lekára  Rakúska) môžu ísť. Nahradíme ich lekármi napr. z Donecka alebo z Ugandy. Ceny za výkony? Dáme svetové! No a čo? Nebudú klienti - ceny znížime a zaistíme si zahraničnú klientelu. A čo naši pacienti? Keď nezaplatia dáme  ich na exekúciu. No dobre, ale potom načo je tá štúdia uskutočnitelnosti za milión? No veď práve preto – keď nám to nebude vychádzať zvýšime zdravotné poistenie! A to Vám prejde? Nebudeme sa pýtať - keď niekto nebude platiť, pridáme úroky z omeškania a šup na exekúciu. Ale to je úžera!!! Aká úžera? Sociálna poisťovňa to používa a ide to!!! A čo keď už nebude čo exekuovať ? Tak majú ešte orgány –  napr. načo sú chudobnému človeku dve ľadviny – aj s jednou môže žiť. Nemá dosť peňazí na poistenie, dane, pokuty, exekučné trovy tak nech je  chorý. Alebo nech skape ! 

V tom ošiali bude menej prevencie menej šetrenia drahých výkonov. Ambulantným lekárom a špecialistom v súčasnosti ZP preplácajú len do výšky limitu. A z toho mnohí nevedia zaplatiť ani sestričku. A tak nás hádam budú liečiť exekútori, ktorých si štát v rámci žmýkania peňazí od platiteľov poistného vybral ako najdôveryhodnejšieho koncového hráča.  A možno bude mať niektorý z nich nemocnicu, naše domy aj naše orgány. To bude ozaj „vysoká kvalita poskytnutých služieb“ ako výsledok 25 ročného budovania „slobodnej spoločnosti“. Jedno by som však dovolil odporučiť signatárom výzvy podľa toho aké sú informácie. Vo výzve je uvedené aj „ Je v tomto smere neprípustné, aby sa ministerstvo zdravotníctva legislatívne vzdalo kontrolnej funkcie nad zverenou správou majetku štátu v rezorte zdravotníctva“. Podľa všetkého MZ sa už fakticky  vzdalo kontrolnej funkcie .  Preto by bolo potrebné zaviesť výkon prísnej „spotrebiteľskej kontroly“ platiteľov povinného zdravotného poistenie voči poskytovateľom. Určite sa to dá urobiť a bude to účinnejšie, akoby sme očakávali od úradníckych administratívno byrokratických modelov. Na záver -  treba prísť podporiť signatárov, aby sa aspoň skúsilo napraviť,  pred čím si investor zatvára oči. Tak aby  investícia, ktorá je potrebná, dopadla dobre a nenarobili sa väčšie škody nie len finančné ale aj morálne. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?