Komunálne voľby na obraz „Doriana Graya“

Autor: Rudolf Kürth | 13.11.2014 o 20:57 | (upravené 14.11.2014 o 10:01) Karma článku: 2,94 | Prečítané:  513x

Otvorený list  poslancom MČ Ružinov, Bratislavy, Slovenska ku komunálnym voľbám 2014.   O chvíľu  voľby . Mestá v transparentoch, lákavé, pútavé, farebné obrazy  a sľuby kandidátov na poslancov. Budú také aj činy a výsledky?  Skúsenosti a obavy nás presviedčajú, že to nemôžeme nechať len na nich. Prečo ? Pokúsim  sa v mojom príspevku objasniť , že sa budeme zbytočne nádejať ak s tým niečo neurobíme - teda ak nevstúpime do obrazu svojho aj našich poslancov. 

Ako sa nedostať pod obraz boží ?

Utieram prach z neprečítanej knihy Od Oscara W. a hneď v úvode čítam:

„Keď človek robí užitočné veci , možno mu to odpustiť ak ich sám neobdivuje. Jediným ospravedlnením neužitočných veci je, že ich ľudia nesmierne obdivujú.“ *  

Aká dokonale pravdivá myšlienka z 19 storočia. Už Wilde odhalil dokonalý  systém pre ... „vážne štúdium veľkého umenia aristokratov, umenia nerobiť absolútne nič“ Nenašiel som lepší citát pre charakterizovanie „umenia“ novodobých politikov.

Sme omylní a keď  si neoverime ciele a nástrahy na ceste k ním, často  sa dostaneme tam. kde sme to neplánovali. Múdri sa poučí – neinformovaný volí bilboardových fešákov.  Veľké sľuby a ich neplnenie by sa  nemali prehliadať.  Poučme sa od životom ošľahaného  človeka svetovej literatúry  z intímneho prostredia,  v ktorom sa pohybujú bohatí a mocní . Tak ako kandidáti si obzerajú svoje portréty, porovnávajú sa s ostatnými či sú dosť pekný, či majú krajšie sľuby ako tí druhý.

Dorian Gray mrmlal s očami ešte vždy upretými na vlastný portrét.   Aké je to smutné. Ja zostarnem a budem strašný a odporný. Ale tento obraz zostane vždy mladý ... Keby to len bolo naopak! Keby som aj mohol ostať navždy mladý a tento obraz keby starnul! Za to – za to – dal by som všetko! Áno , všetko, všetko  na svete by som za to dal! Dal by som za to aj svoju dušu. ...Dorian Gray! Je najhorší z tých čo sem chodia. Hovoria, že sa zapredal diablovi za peknú tvár.“  *  

Tak zas len pochybujem ! A budú to opäť len transparenty, obrazy  a sľuby poslancov, ktorých volíme? „Zas  len frfleš  v aute pred deťmi, čo tým zmeníš ?! A oni tomu ešte aj tak nerozumejú.“ – hovoria nám naše ženy.

Pravda, deti to ešte nechápu - sú pod našou ochranou, ale sú naozaj v bezpečí? Ale sme my vôbec zárukou ich perspektívy do budúcnosti, keď robíme stále tie isté chyby a hlúposti ? Pričom vždy očakávame lepší výsledok?  Bláznovstvo – tak ako  spoliehať sa na svedomie poslanca ! Pochopili sme niektorí, alebo aj mnohí - nemožno to nechať len na poslancov

"Svedomie a zbabelosť to je v podstate jedno a to isté. Svedomie je iba obchodný názov firmy“* 

Ako na to?

Zo skúseností mojich či v Ružinove, ale zrejme aj kohokoľvek  na Slovensku sme sa mohli poučiť - bez nami nastaveného zrkadla by neboli  naši poslanci schopní pochopiť vlastné omyly. Neviem si predstaviť dopady odchodu učiteľov, rozkladu škôl a rozpadávania budov,  ktoré nebolo mesto ochotné financovať. V skutočnosti nám ukazovali jednotliví komunálni politici akoby hrali karty,  vyvolávali emócie zo strachu jednej skupiny voličov   voči druhej a popri o budovu a peniaze  , a popri tom akoby podsúvali esové karty pre hráčov z ich okolia, ktorí nevedia čo s peniazmi.  Je to naša vina, že sa správame ozaj ako ovce bez toho, aby sme poznali svoje občianske práva a vchádzame znovu a znovu do pasce politikov. Veď naše práva  politici porušujú denno denne.

Otázkou potom je či sú v zmysle ich poslania skutočne „naši“.  Ako mi povedal jeden z vplyvných komunálnych  politikov reálnu skúsenosť ako s našou dôverou manipulujú politici : „ Vyhráva ten kto najviac kričí“. Teda nie podľa hlasu voličov a nebodaj ich občianskych práv, ale kriku a revu  neovládateľného davu . Bude v Ružinove  Ružová dolina, galaxia spokojných ľudí,alebo tu bude  len Ružinovské geto, alebo drogy a hnev, ktoré rozožierajú dušu?

Na výčitky svedomia je dobré ópium, drogy, ktoré ukolíšu a uspia morálny cit. Ale tu je viditeľný znak degradácie hriechom. Tu je večne prítomný znak skazy...“   *

Vidíme kam smerujú sľuby, naše peniaze  a komu poslanci dvíhajú zástavy, prípadne aj na koho pokyn a prečo. Naozaj nemáme čas na zhromažďovanie v davoch a hádzaním dlažobných kociek odkazovať, že sme tu. Máme svoje deti, rodiny a  radšej sa delíme o peniaze aj poznatky s učiteľmi ako so sociológmi a nebodaj s rôznymi „ inými“ aktivistami so symbolmi dúhy, ktoré kradnú oblohe a  ktorí nás presviedčajú, že poznajú moderný slnečný svet . Vieme, že Slnko je nad nami. Len tie starosti -ako zaplatiť z každých 100 EUR svojho príjmu 60 EUR na povinné dane a  poistenie. 

Neskutočne pomaly  sa prebúdzame z moci komunizmu aj z marazmu konzumu.  A nakoniec, môžeme aj prekvapiť, že konečne dáme hlavy aj informácie do kopy. Tých tém môže byť podstatne  viac. Potom si môžeme vybrať , či to bude  rezort alebo región . Od čias naivného socializmu sme sa od tých našich starších  bratov naučili počítať rozpoznávať ľudskú prirodzenosť a skazenosť. Len musíme zlepšiť šachy. Všímame si komu sa máva na námestiach, kto tlačí peniaze a kam. Zisťujeme, že umenie ustupuje módnym trendom tak rýchlo ako morálka politike. Ľudia nakupujú zbytočné veci a haraburdy a politici nemajú vízie ale ilúzie.  Naozaj, žiadna nová móda, žiadny novovek - stále je to to isté ako v 19 storočí v časoch  Doriana Graya.

Radi sľubujú, ale prečo neradi plnia sľuby?

A čo ostane ak zistíme, že poslanci nebudú plniť svoje sľuby?  Je to prirodzené. Každý poslanec  berie na seba veľké riziko. Ale aj nástrahy, ktoré môžu zničiť talent,  ambície a nakoniec aj tak starostlivo maľovaný predvolebný OBRAZ. Stáva sa, že z nevedomosti, samoľúbosti a túžby po momentálnych výhodách  a cnostiach sa môže aj uškodiť skupine občanov  a zhoršiť  ich životné podmienky . Za omyly sa bude však pykať stále viac. Čo ich asi neminie? 

Je to naozaj Dorianova tvár... Výkrik hrôzy sa  vydral  maliarovi z úst  keď uvidel odpornú tvár, škľabiacu sa naňho z plátna... Ale kto to namaľoval?  Povrch vyzeral celkom nedotknutý. Zrejme zdnuka vyšla tá ohavnosť a hrôza. Akýmsi zvláštnym vnútorným oživením tú tvár požierala lepra hriechu. Rozklad mŕtvoly v mokrom hrobe nemohol byť hroznejší“. *  

Berme zodpovedných na zodpovednosť ! A že budú vykrikovať, že ich ohovárame a nemáme dôkazy? Ukážme im OBRAZ ich práce , čo maľujú a čo tu po nich zostáva aj s poznatkami zo  zákulisia. 

Dozrel čas na nové výzvy?  Dôkazy možno máme,  ale zatiaľ nemáme systém, ktorí by tí „s mandátom“ rešpektovali. Ale môžme si to predstaviť a inštitucionalizovať ako občiansku kontrolu?  Myslím že v ústavných a občianskych právach by sme našli oporu v Zákone. Je niekto kto by v tom formulovaní vedel pomôcť?   

Ďakujem  SME za príležitosť uverejniť tento seriál Blogov, aby som mohol uzavrieť odpočet za riešenie ZUŠ Exnárova. Ale dosiahol sa možno nejaký akceptovateľný výsledok, ktorý nespôsobí hroziacu deštrukciu vo veci ZUŠ Exnárova MŠ .... posunuli sme sa niekde za tie 4 roky tu u nás v Ružinove?  Nakoniec sme hádam  dopomohli  k dobrej veci... deti škôlkári majú škôlku a naša škola ZUŠ náhradu za odobratý priestor ... je schválený príspevok na rekonštrukciu. I keď je to viacej starostí to nevadí. ... berieme na seba riziko.   Veľké poďakovanie za rodičov a detí - poslancom, ktorí pomohli a ktorí sa aj spamätali a prestali škodiť. Najviac však pani riaditeľke za nesmiernu vôľu obhajovať  a robiť prácu nad rámec svojej zodpovednosti. Je to vyčerpávajúce, ale nebolo to zbytočné. Verím že ani nebude tam , kde sa chce a kde sa to dá.  Vážení poslanci, ktorí budete zvolení?  DÁME TO - na obraz?

cit.  Oscar Wilde – "Portrét Doriana Graya"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?