Vážený pán prezident - vyjadrite sa !

Autor: Rudolf Kürth | 30.11.2014 o 21:29 | (upravené 3.12.2014 o 6:47) Karma článku: 4,47 | Prečítané:  1008x

Neprišli ste!  Bolo to v štvrtok 23.10. 2014 vyjadriť sa k výzve lekárov, odborníkov, vedcov v zdravotníctve o spôsobe realizácie výstavby a prevádzkovania novej nemocnice na Patrónke v Bratislave.  [1]  Dokonca ste zavreli „svoj palác“. A vraj ste sa ani neozvali.Odkázali ste, že  to závisí od toho, koľko ľudí spočítate na námestí. 

Pochopil som. Ale čo teraz tí umelci a športovci   a ostatné  „celebrity“   podľa médií najpočetnejšia skupina na námestí -  koho reprezentujú?   Protestujú proti nespravodlivému systému v zdravotníctve, alebo sa potrebovali vyviniť tí, ktorých sa to týka,  že s tým systémom nič nemajú ani nemali.

Ale o tom neskôr, teraz k Vašim slovám na ktoré budú čakať mnohí odpoved : „Ťažko môžeme od ľudí očakávať, že pochopia, že chyba sa môže stať vždy a jednotlivec môže zlyhať ak nebudeme mať systém, ktorý by tomu účinne bránil a štátne inštitúcie nebudú konať a využívať tie možnosti, ktoré majú už dnes“.

Áno ten systém "možností" dnes je a pevne zabudovaný. A keď to niekto preženie tak ako s CT, potom nastáva tlak na zmenu stráží, prefarbia sa kulisy akože sa bude niečo meniť a život ide ďalej. Táto výhrada je aj z Vašich slov:  

„Zdravotníctvo sa týka nás všetkých  ... ale veľká časť ľudí na Slovensku je presvedčená, že v zdravotníctve fungujú na prvom mieste politické záujmy, záujmy dodávateľov zdravotníckych zariadení, záujmy poisťovní - až potom sú niekde záujmy lekárov a zdravotného personálu, a pacient je v našom zdravotníctve až kdesi na poslednom mieste.

Teda sa pýtam, ktorý je to systém? Je to ten politický, ktorý si kráča samospádom -  od koryta ku korytu? K tomuto by, ale nemali  byť nútení ľudia vyjadrovať sa na ulici. No načo by tam aj chodili? Aby ich niekto „pozdravil“ gumovými projektilmi, alebo „občerstvil „ vodnými delami ?  Ale načo menovať. Môžme v pokoji a mieri  povedať o systéme, ktorý poznáme. Len sme si ho neuvedomili pri tom každodennom zhone. V tomto systéme sú  evidentne denno denne porušované základné ľudské práva učiteľov a rodičov, lekárov aj ostatných . Systém funguje „dokonale“ ako kombajn, lebo súčasní politici „všetkému rozumejú“, nikoho nepotrebujú. Predovšetkým ale ničoho nemajú dosť ! A tak pochodujú  slepo ako armáda neúnavných bojovníkov a šľapú po všetkom, čo im príde do cesty. Občas ľudom podhodia  niečo,  ale zo sľubov  nakoniec  nič neostáva. Pomery sa zhoršujú a mnohí vedia, alebo aspoň tušia prečo. Uvediem príklady len zo zdravotníctva , len aktuálne za posledný mesiac  a len tie ktoré som  bez námahy lapil ako také muchy ( teda mimo CT). Pomôže to odlíšiť čo nazvem kosť od systému.

Sanitky konečne dostali defibrilátory ... sprava z TV. Pamätáte? Sanitky predsa musia  mať ako povinnú výbavu a bez nich nemôžu ani vyraziť. Koľko to celé stálo ma nezaujímalo. To označím ako kosť!  To zaujímavejšie je  už systém ako sanitky fakturujú za výjazd. Platí sa za prejazdené km, mesačne napr. pre rýchlu pomoc zdravotnú RZP 20 tis. EUR a lekársku  RLP cca 28 tis. EUR. Z toho je mzda pre zdravotníka napr. 500 a lekára 1500 EUR.

Ľudia, telefonujte volajte! Sanitky sú  pre Vás. Aké milé, humánne! O modernom humanizme neskôr ale pýtam sa - výsledkom bude kvalita alebo chaos? Podľa mňa zavisí to od toho komu to vadí a komu nie.  Nevadí to niekomu, kto si zlomil malíček na nohe a nemôže chodiť. Vadí to však zdravotníkovi, keď kvôli tomu zistí, že nestihne so sanitkou život ohrozujúci stav. Má informácie aj vybavenie, aby zistil čo za pacienta to volá? Kto a ako to odborne posúdi pred výjazdom? Je to systém alebo nie? Áno je, lebo je nastavený... lenže bohužiaľ  kopíruje viac taxislužbu ako zdravotnícku službu. Že nie je dobrý iste nevadí majiteľovi sanitiek, ktorému ide biznis podľa  taxametra. Ale kto to zaplatí?  Koncová stanica - platiteľ poistného! Ak by sme požadovali zdravotnícke služby so všetkým, čo k tomu patrí, asi by to súkromník vzdal, lebo by musel vybaviť lekára aj zdravotníka poriadne.

A čo taký nájom parkovísk pred nemocnicami? Dokonca na koncesiu ! Vraj sa nedajú vypovedať! A to už ako? Koncesia sa udeľuje výhradne strategickému partnerovi, ale za predpokladu, že  dopredu investuje a koncesia mu potom zabezpečí „korektnými“ platbami návratnosť napr. za 30 rokov. Teda napomôže k spriechodneniu služieb. Ale nie ako napr.  v ružinovskej poliklinike. Platené  parkovisko ako pred 25 rokmi Rampa a Bodygard. Vraj EURO! Za čo? Ukázal prostredník a že sa mám okamžite otočiť. Dali koncesiu a právo ohrozovať urážať  platiacich poistencov a pacientov!!!  Vraj nevypovedateľná zmluva ?!!!  Flagrantný príklad  protiprávnosti a  neústavnosti práva.

Nuž a nakoniec tá koncová nemocnica[1] .  Vyhlási sa  tender na  štúdiu uskutočniteľnosti za milión EUR bez účasti lekárov a projektantov (!?). Nepochopiteľné ! Vybuduje sa špičková nemocnica na drahé výkony, ktoré „zatiahnu“ poisťovne. Ale kto to nakoniec zaplatí - platiteľ poistného. Aký ohľad sa berie na tých , ktorí sú produktívny a zdraví a ktorým stačí prevencia resp. neinvazívna liečba? Tlačia sa v preplnených čakárňach, ak sa vôbec dostanú, lebo na lekárov, najmä špecialistov nie sú peniaze a tak jeden robí za dvoch.

Pýtam sa - vedia úradníci z Ministerstva zdravotníctva a Zdravotných poisťovní, alebo tí vyvolení odborníci do akého bodu je akceptovateľná hranica solidarity produktívneho zdravého voči chorému? Do akého bodu je akceptovateľná cena zdravia voči chorobe?  Nikdy to neurobili a nikdy sa s tým nestretli, lebo nikdy nepočítali svoje vlastné peniaze, ale používali cudzie. Toto je  systém o ktorom treba hovoriť  najprv. 

Vy ste pán prezident neprišli  pred lekárov a nepovedali ste prečo. Možno sa Vám  nepáčilo vo  výzve „Proletári všetkých krajín spojte sa“ ! To ani mne. Ale koho vinou sa lekári stáli námezdní pracovníci resp. zmluvní lekári s podprahovými príjmami a právami sa hájiť ?

Pán prezident máte aparát poradcov, právnikov, sociológov.Myslím, že  by mali začať  analyzovať a odkrývať systém postavený na moci elít. Ale  nie z pohľadu médií a bulváru, ale z pohľadu sociológie.  A najmä kam vedú našu spoločnosť tieto tzv. „elity“, ktoré  profitujú zo svojho postavenia na úkor tých, ktorí majú aj zodpovednosť.  Odpovedzte a vyjadrite svoj názor pán prezident. Ide už o veľa. Mnohí z nás chcú  garancie, že ste konečne politik a prezident, ktorý  to ozaj myslí vážne.

 

[1] (http://kurth.blog.sme.sk/c/367388/pravda-zacina-lzou-alebo-ked-nas-budu-liecit-exekutori-a-pohrebne-ustavy-pochopime.html 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?