Hazardné hry a projekt PPP nemocnice!

Autor: Rudolf Kürth | 5.3.2015 o 12:42 | (upravené 13.3.2015 o 11:35) Karma článku: 6,40 | Prečítané:  603x

V čom sú si podobné? V hazardných hrách  je výška prijatých vkladov v SR 2,53 miliardy eur. To je zhruba toľko, koľko ľudia vyzbierajú ročne na zdravotníctvo zo svojej žobráckej  mzdy. Medziročný nárast vkladov 210 miliónov eur do hazardných hier je zhruba vklad neznámeho investora do PPP projektu novej nemocnice.

Našťastie nám niekto z čistej neopatrnosti predložil účet, ako štát objednáva strategické projekty v oblasti zdravotníctva. Možno aj v dobrom úmysle, aby sme sa prestali hádať, kde sa strácajú peniaze. Totiž v tejto hazardnej hre za 3 mil. EUR sa naši politickí nominanti ako aj špičkoví experti v PPP projekte , veľmi vážne zaoberali víziou, že zrušia DVE STRATEGICKÉ NEMOCNICE : Fakultnú na Kramároch - KONCOVÚ a Ružinovskú PRE PRÍPAD MOBILIZÁCIE a popri tom ešte nejakúMestskú na Miczkievičovej. Takže jedna ruka povolí vstup americkej armády a nákup výzbroje na ochranu občanov SR pred údajnou agresiou Ruska. A zatiaľ druhá ruka za pomoci expertov rozhodla, že jedine za podmienky ak MZ SR dovolí zbúrať tri najdôležitejšie nemocnice s nejakým urbanizmom s akou takou architektúrou nám postavia nemocnicu, ktorá nemá v štúdii ani zmienku o urbanizme a architektúre. Všetci kľúčoví hráči to museli vedieť! K námietke ešte v októbri som upozornil na možný scenár  tu potom aj pána prezidenta tu . V oficiálnej odpovedi kľúčoví experti uviedli , že otázke nerozumejú a nebudú sa tým ďalej zaoberať. Ale dokonca aj teraz, keď odstúpil z projektu kľúčový hráč sa vyslovujú politickí nominanti v NR SR, že obslužnosť, kapacity, spádové oblasti, nedostatočné priestory na parkovanie, nepriepustnosť križovatiek, vyťaženosť lôžok, vyťaženosť lekárov sa neoplatí riešiť, lebo to je ako rozprávať sa o patogénnych zónach!!! Ale na druhej sa pýšia, že pomáhajú ľuďom  orientovať sa vo veľmi sofistikovanej téme finančných trhov a finančných modelov z prostredia voľného kapitálu na obhajobu projektu PPP novej nemocnice. 

Autori štúdie sa možno budú obhajovať, že toto nebolo predmetom ich zákazky.  Ale bolo ! To je tá múdra veta , že „správna  konfigurácia nemocnice je mimoriadne dôležitá“. Lenže konfigurácia neznamená, že sa pohráme s lekármi - čo ešte vydržia - ako s nejakými figúrami, ktoré kedy chceme vykopneme na  ulicu. Nezdôvodnili to efektívnejšími výkonmi, priestorovým riešením ambulancií, lepším zdravotníckym vybavením a motiváciou zdravotníckeho personálu. Predstavte si zdôvodnili to vraj  tým,  že naši lekári majú jazykovú bariéru a keď nebudú spokojní s nízkymi platmi ,tak ich nahradia lekármi  z Ukrajiny, Bulharska a Rumunska!!! Konfigurácia sa totiž nedá urobiť bez citu pre detaily ani overené metódy v oblasti urbanizmu a detailnej cenotvorby, využitia kapacít a štandardov zdravotníckych služieb.

Ale tým preukázali neobvykle podozrivú  láskavosť k investorovi. Teda oznámili mu, že s prepustením zdravotníckych pracovníkov z troch nemocníc sa ani nemusia zaoberať, lebo to majú celé mediálne pod kontrolou. Teda za postavenie budovy Novej nemocnice PPP   s rozpočtom 200 mil. EUR, čo odhadujem sú len stavebné náklady bez zdravotníckej techniky sa poskytne rozpočet troch nemocníc vo výške 6,3 mld. EUR v prospech súkromnej spoločnosti.  A ministerstvo im navyše na tých 30 rokov postráži ten ich zisk. Aké sú garancie, že do novej nemocnice po takýchto útokoch na lekárov vôbec niekto nastúpi?  Ale ako môže niekto dopustiť posudzovanie efektívnosti  projektu PPP Nemocnice ktorá má prevziať nielen celý balík, ale aj strategické úlohy na princípoch merania ziskovosti voľného kapitálu?  Veď to nie je voľný kapitál, ale sú to verejné zdroje účelovo viazané na zdravotnícke služby. Dá sa to posúdiť jedine ako urobený biznis plán pre investora a nedá sa vylúčiť - pre vopred vybraného uchádzača, na ktoré MZ SR vyčlenilo 3 mil. EUR.

Mal by pán Minister zdravotníctva vysvetliť skutočne zodpovedným za ZS – lekárom aj občanom,  kto a čo všetko je za tým. Alebo ak nie nám, nech vysvetlia EU,  prečo na úkor takýchto nezmyselných a nepripravených projektov, nie sú platené v zodpovednej výške zdravotnícke služby. Plánovaná investícia  200 mil. EUR do novej PPP nemocnice je 10 % z ročného balíka na zdravotníctvo. Ak by lekári aj platitelia poistného mali čas prevetrať všetky štátne inštitúcie v zdravotníctve,  tak by sa iste za tých 20 rokov našli peniaze na rekonštrukcie a moderné vybavenie zdravotníckych zariadení a pozitívnu motiváciu lekárov.

Avšak každému z nás by malo byť jasné, že na tomto hlbokom nedorozumení a zlej atmosfére sa práve v tomto momente láme systém solidárnosti  zdravotného poistenia a kvality ZS. A pokiaľ budú štvať aj naďalej vláda, médiá a poisťovne  proti lekárom a  nenájdu sa skutoční vinníci za takto prezentovaný systém,  na ktorom sa podieľali všetky vlády, ktorý dospel do takéhoto chaosu - bude s nimi zle.

Dobrí lekári sa udržia, len budú nútení prejsť na priame platby. Bude to vyhovovať aj lekárom aj platiteľom. Tým zmiznú dohady o tom čo je a čo nie je dar, úplatok, korupcia. Tieto pojmy sa nechcú objasniť, pokiaľ štát neslúži občanom, ale občania slúžia štátu. Bohužiaľ na konci toho tunela zostanú slovenskí pacienti, ktorí najviac  budú potrebovať služby lekárov.

Som presvedčený, že sa to dá ešte zvládnuť. Avšak  lekári musia pozbierať všetky sily a konečne sa zjednotiť ambulantní, špeciálni, súkromní aj štátni lekári. Musia vytvoriť a predložiť právny rámec aby stavovské organizácie lekárov spolurozhodovali o cenách a prioritných dodávkach pre kvalitné ZS. Musia sa naučiť presne tak ako politickí nominanti a ich objednaní experti upozorňovať na porušovanie zákonov v oblasti zdravia, bezpečnosti a vedomého obchádzania zákonov v oblasti nehospodárneho obchodovania s verejnými financiami na úkor zdravotnej starostlivosti. Určite lekári nevymysleli neprehľadný systém platieb v zdravotníctve, lebo pri svoje práci nemajú toľko časa na hazardné hry ako jeho obdivovatelia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?